Historia
Dlaczego akurat „Dwór Wilkowice”? Tą terminologię należy rozumieć jako grupę obiektów materialnych, takich jak zabudowania dworskie wraz z przyległym parkiem i terenami rolniczymi. Jej celem jest kontunuowanie tradycji w zakresie kultury, nauki, gospodarki i sztuki.
Początki historii Dworu sięgają XIX w (1850r) i została wybudowana w stylu neoklasycystycznym na życzenie Leonarda Wilskiego. Składa się z części parterowej z mieszkalnym poddaszem oraz czteroosiowej części piętrowej.
Szczególną uwagę zwracają, znajdujące się pod całym budynkiem wysokie piwnice z łukowym sklepieniem. Zaprojektowany z tyłu dworu kryty dachem osadzonym na czterech filarach taras stanowi naturalne połączenie dworu z założeniem ogrodowym. Wewnątrz w salonie znajdują się dwie charakterystyczne kolumny toskańskie, dzięki którym salon otrzymał nazwę Sali Kolumnowej. W dworze znajdują się stropy drewniane z resztkami sztukaterii, na której podstawie został odrestaurowany cały kompleks sztukateryjno-gzymsowy wieńczący historyczną część dworu. Rezydencję otacza park krajobrazowy z połowy XIX w.
Warto wiedzieć, że podczas wojny światowej, Dwór Wilkowice był schronieniem dla wielu ważnych postaci polskiej kultury, sztuki, nauki i biznesu. Do nich należeli : pianista Henryk Sztompka, śpiewaczka Wanda Roesler-Stokowska z córkami, późniejszy rektor Akademii Medycznej Dąbrowski oraz dziedziczka Krystyna Strzembosz. Pod przybranym nazwiskiem ukrywali się tu również żona, córka, syn i wnuczka generała Andersa. To tutaj narodziła się legenda o Jego powrocie na białym koniu i wyzwoleniu Polski spod okupacji.
Ostatnimi właścicielami dworu byli: poległy 5 października 1939 roku w bitwie pod Kockiem adwokat Tytus Jerzy Wilski, oraz jego teść Tytus Wilski, który opuścił dwór w roku 1946. Po odzyskaniu niepodległości i przejęciu władzy przez rząd komunistyczny, Dwór Wilkowice został przejęty na własność państwa i w ciągu następnych dziesięcioleci pełnił różne funkcje popadając w coraz gorszą kondycję. Obecna właścicielka Dworu Wilkowice i jednocześnie założycielka Winnic – Marta Kaczkowska, systematycznie przywraca temu miejscu należną rangę i pozycję. Dzięki wszechstronnemu wykształceniu (sztuka, dyplomacja, zarządzanie, rolnictwo) oraz oświadczeniu, z pełnym szacunkiem dla historii i tradycji, tworzy harmonijną wizję przyszłości tych unikatowych dóbr.
Winnice
W Winnicach Dworu Wilkowice są uprawiane 42 odmiany winorośli, dopasowane do lokalnych warunków klimatycznych. Winogrona są zbierane ręcznie, proces wytwarzania wina gronowego prowadzi się w sposób staranny i do fermentacji stosuje się specjalnie dobrane drożdże francuskie.
Celem tej winnicy jest promowanie tradycji Polskiego dworu, zachwycając Klientów jakością win i zbudowanie ostoi będącej wzorcem kulturowym, naukowym i gospodarczym dla następnych pokoleń. Dwór i winnicę otaczają park, łąki i stawy, które tworzą specyficzny mikroklimat sprzyjający ludziom, florze i faunie.
Liderami odmian czerwonych są szczepy Rondo, Regent, Leon Millot i Marchale Foch.
W winach czerwonych przeważają aromaty dojrzałych owoców leśnych, porzeczki, wiśni, śliwki, dużych rodzynek sułtańskich, morwy czerwonej.
Szczepy Seyval Blanc, Aurrora i Bianca stały się najlepszym wyborem dla eleganckich win białych o kolorach jasno zielono - złotych. W winach tych są dobrze wyczuwalne aromaty kwiatowo - owocowe z akcentem kwiatu akacji, lipy, owocu gruszki, jabłka oraz miodu.
W ustach jest wyczuwalny świeży smak chrupiących owoców w pierwszej fazie dojrzałości.
W każdym winie uwzględnione są jego najbardziej charakterystyczne walory.
Podczas uczty obiadowej w Dworku Wilkowice mieliśmy okazję spróbować wina dopasowane do dania takie jak:
Rondo/Regent 2018 z dymioną polędwicą muśniętą olivą z bazylii, musztardowcem i marynowaną stokrotką.
- Seyval Blanc 2018 z burratą z mleka bawolego z lawendową olivą z pestek winogron i pomidorem malinowym.
- Czarny Tulipan 2016 z sezonowanym Medalionem wołowym z leśnymi grzybami i ziemniakiem z ogniska.
- Likierowe LB1 2017 z Dworskimi truskawkami zabajone żółtkami z valiną.
Przeznaczenie/ zastosowanie według Winnicy Dworku Wilkowice
- Do spożywania solo lub z dobranymi potrawami, lokalnymi produktami.
Świeży Seyval Blanc 2018
Przejrzyste, z zielonkawymi refleksami, lekko musujące. Pierwszy nos orzeźwiający, słoność, cytrusy i lubczyk. Po nich nuty miodowe, palonych traw i brioszki. W ustach świeże i zwiewne. Soczyste jabłka, białe porzeczki, zioła. Wino harmonijnie zbudowane, o szlachetnym charakterze z przyjemnym finiszem.
- Do dań ze szparagów i nowalijek. Akompaniament dojrzałego koziego sera, ryb i raków z masłem i koperkiem.
Leśne, beczkowe Rondo/Regent 2018
Żywa, purpurowa suknia oddaje wino intensywne. Wyrazisty, owocowy zapach po chwili rozpuszcza się w subtelnych, waniliowych aromatach beczki. W ustach gładkie, z delikatną taniną. Uwodzi podniebienie śliwką i jagodą. Pomimo tak zdecydowanego smaku struktura wina pozostaje lekka.
- Do dzikich, suszonych i pieczonych mięs, słodkawego, dojrzewającego sera typu Gruyere lub Comte.
Soczyste i gęste Cuvee Czarny Tulipan 2016
Rubinowa, ciemna barwa zapowiada wino dojrzałe. Nietuzinkowy, owocowo-kwiatowy aromat podbity intensywnymi nutami przypraw. W ustach szczodre w owocowość. Smak wędzonej śliwki splata się z soczystą wiśnią i maliną. Aksamitna tanina i subtelny, lekko pikantny finisz.Wino ułożone, pełne niewymuszonej elegancji.
- Do kaczki w słodkim, owocowym sosie i ziołach, grillowanych warzyw, polędwicy z leśnymi grzybami, kremowego sera Brie.
Soczyste i gęste Cuvee Czarny Tulipan 2016
Źródło:
-własne
-https://www.dworwilkowice.pl/