Wino jest napojem alkoholowym, który powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej – drożdże przekształcają cukry (glukozę) w etanol i dwutlenek węgla:
C6H12O6 = 2C2H5OH + 2CO2
Najwcześniejsze znane ślady wina pochodzą z Gruzji (ok. 6000 pne), chociaż istnieją dowody na to, że podobny napój alkoholowy był spożywany wcześniej w Chinach (ok. 7000 pne).
Proces produkcji wina – winifikacja, składa się z pięciu podstawowych etapów:
Zbiór
Kruszenie/Wyciskanie
Fermentacja
Klarowanie/Ciśnienie/Filtracja
Starzenie się i butelkowanie
Pierwszym krokiem w produkcji wina jest zbiór. Winogrona zawierają wszystkie wymagane związki chemiczne takie jak estry, garbniki (taniny) i kwasy, które tworzą pyszne wino. Duży wpływ na proces mają: odmiana winogrona użyta do produkcji i warunki , w jakich uprawiano winorośl.
Drugim etapem produkcji wina jest przygotowanie moszczu gronowego. Moszcz uzyskuje się dzięki wyciskaniu winogron w prasach. Po zgromadzeniu moszczu gronowego następuje proces fermentacji alkoholowej, który prowadzi nas do trzeciego etapu.
Ten proces fermentacji trwa cały czas, dopóki cukier nie zostanie przekształcony w alkohol, w wyniku czego powstanie wytrawne wino. Jeśli ma zostać wyprodukowane słodkie wino, producenci wina zatrzymują ten proces, aby zapobiec konwersji całego cukru. Cały proces fermentacji może potrwać od tygodnia do miesiąca, a nawet dłużej.
Po zakończeniu fermentacji wino poddawane jest filtrowaniu. Od przeznaczenia wina uzależniona jest liczba filtracji. Dla win o przeznaczeniu masowym wina filtrowane są wielokrotnie. Wina o przeznaczeniu kolekcjonerskim bądź dla koneserów filtrowane są raz lub w ogóle. Następnie wino poddawane jest procesowi klarowania, który polega na samorzutnym wytrącaniu się osadu oraz zbierania wina znad osadu.
Ostatnim etapem produkcji jest dojrzewanie i butelkowanie. Wino może dojrzewać zarówno przed jak i po kupażu. Dojrzewanie to nic innego jak przechowywanie w odpowiednich warunkach czyli w odpowiedniej temperaturze, oświetleniu. Wino może dojrzewać na dwa sposoby: w kadziach/ beczkach oraz w butelkach.
Rodzaje wina.
Najczęstsze klasyfikacje wina są wykonywane przez:
miejsce pochodzenia ( np. Bordeaux, Rioja, Mosel i Chianti )
metody i styl winifikacji
słodycz
smak (opisuje charakter wina jako wytrawnego ,półsłodkiego, i słodkiego )
jakość
rocznik lub odmiana
Klasyfikacja według winifikacji odnosi się do sposobu wytwarzania win i dzieli wszystkie wina na trzy główne kategorie:
wina stołowe (najczęściej spożywane z jedzeniem i służą jako dodatek do posiłku)
wina musujące (przeznaczone są głównie do spożycia podczas uroczystości)
wina wzmocnione (stosuje się przed posiłkiem lub po nim)