Likier jajeczny, znany również jako advocaat, to trunek o bogatej historii i wyjątkowym smaku, który zachwyca koneserów na całym świecie. Choć jego korzenie sięgają Holandii, dziś jest ceniony również w innych krajach, zwłaszcza podczas świątecznych okresów. Ten kremowy napój jest przygotowywany z prostych składników:
- jajek
- cukru
- brandy
Jednakże dokładny proces produkcji likieru jajecznego objęty jest tajemnicą handlową. Natomiast ajerkoniak jest produktem domowej roboty, gdzie zamiast brandy dodaje się wódki lub spirytusu. Adwokat pochodzi z Holandii i wynaleziony został – przez kogo innego niż przez Holendra - Eugena Verpoortena. Oryginalny, holenderski Advocaat nie rozwarstwia się nawet przy długim przechowywaniu, ma niską zawartość alkoholu (ok. 18%). Według słownika języka holenderskiego z roku 1882 został on tak nazwany, ponieważ nadawał się jako świetny lubrykant do gardła i tak też był stosowany przez niderlandzkich prawników, którzy po długich przemowach musieli czymś załagodzić podrażnione i bolące gardło.
Warto zaznaczyć, że likier jajeczny jest nie tylko pysznym trunkiem, ale także często kojarzonym z tradycją i kulturą. W niektórych krajach, zwłaszcza w Europie, jest to napój często spożywany podczas świąt Wilaknocy i Bożego Narodzenia lub innych ważnych uroczystości rodzinnych. Jednym z najbardziej urokliwych elementów likieru jajecznego jest jego wszechstronność. Może być spożywany samodzielnie, podawany na zimno jako aperitif lub deserowy dodatek. Ponadto jest doskonałym składnikiem wielu koktajli i przepisów kulinarnych, dodając swojemu wyjątkowemu smakowi i kremowej teksturze. Poza Europą istnieje także meksykańska wariacja na ten likieru jajecznego, która nazywa się rompope. Jest to napój alkoholowy mocno zbliżony do adwokatu, gdzie zamiast brandy w procesie produkcji używa się rumu, oraz dodatku korzennych, lokalnych przypraw.
Kombinacja Advocaatu z potrawami to nie tylko jedzenie i picie-to prawdziwe doświadczenie kulinarno-koktajlowe! Świetnie komponuje się z tradycyjnymi deserami, takimi jak sernik, makowiec czy ciasto czekoladowe. Jego bogaty smak i kremowa konsystencja doskonale uzupełniają słodycze, dodając im delikatnego, alkoholowego aromatu. Dla miłośników kawy lub herbaty Advocaat może stanowić doskonałą alternatywę dla mleka, lub śmietanki. Dodanie odrobinę tego likieru do gorącego napoju nadaje mu subtelny smak i sprawia, że picie staje się jeszcze bardziej przyjemne. Advocaat jest również popularnym składnikiem w wielu koktajlach. Możesz go połączyć z likierem kawowym i espresso, tworząc pysznego "Eggpresso Martini", lub z mlekiem i lodami, aby uzyskać kremowy "Advocaat Milkshake". Często jest także serwowany jako aperitif, doskonale bowiem współgra z różnorodnymi przekąskami i serami. Możesz podać go z kawałkami gorzkiej czekolady, orzechami lub owocami, aby stworzyć harmonijną kombinację smaków.
Inspirowany Awokado
Wbrew powszechnemu przekonaniu, adwokat nie ma nic wspólnego z awokado. Jednak jego przodek, likier zrobiony z miąższu awokado, był popularny w Ameryce Południowej i to właśnie on zainspirował Holendrów do stworzenia wersji na bazie jajek.
Tradycyjne Podawanie
Adwokat jest często podawany w małych kieliszkach i spożywany samodzielnie. W niektórych krajach jest także popularny jako dodatek do deserów, takich jak lody, naleśniki czy ciasta.
Znany Koktajl
Jednym z najpopularniejszych koktajli z adwokatem jest "Snowball". Jest to mieszanka adwokatu, lemoniady i lodu, czasem z dodatkiem soku z limonki, który jest szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii.