Kiedy mówimy o jakości i walorach polskiego wina, większość z nas zdaje sobie sprawę, że sytuacja ta jest dynamiczna. Z roku na rok branża winiarska notuje coraz większy postęp, a na rynku dostępne są już znakomite krajowe wina, które w niczym nie ustępują tym z importu. Jednak jednym z najbardziej imponujących przedsięwzięć , który wyznacza nowy standard dla polskich win, są Winnice Czajkowski.
To niekonwencjonalny i niezwykle odważny projekt, którego celem jest tworzenie wysokiej jakości win butikowych. Podstawą tej koncepcji jest tworzenie win bez kompromisów, a cała historia rozpoczyna się w rodzinie Tomasza Czajkowskiego.
Pasja przekazywana przez Pokolenia
W rodzinie Czajkowskich pasja do wina towarzyszyła od wielu pokoleń. Począwszy od pradziadka Jana, który mieszkając na węgierskim winnym szlaku sprowadzał wino z Węgier i zaopatrywał lokalne dwory. Miłość do wina i nalewek po Janie odziedziczył jego syn i wnuk. Osobista przygoda z winiarstwem Tomasza Czajkowskiego rozpoczęła się już w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to po raz pierwszy, zupełnie przez przypadek, odwiedził winnice w Toskanii.
Droga do Doskonałości
Podróżując po całym świecie, niezależnie czy była to Australia, Europa, Argentyna, RPA czy Stany Zjednoczone, Tomasz Czajkowski dostrzegł tę samą pasję i miłość w oczach winiarzy do swojego terroir i wina. To doświadczenia ze spotkań i pracy ramię w ramię z światowej klasy winiarzami uświadomiły mu, że jest gotów założyć własną winnicę.
Trzy Perły Winnic Czajkowski
1. Winnica Krosno
Dzięki pomocy włoskich przyjaciół, w 2010 roku powstała winnica tarasowa na wysokości 258 m n.p.m w Krośnie. Tam zagościły orientalne jak na ówczesne czasy odmiany – Sauvignon Blanc i Chardonnay. Doświetlony południowy stok, bezpośrednio nad brzegiem rzeki Wisłok, stworzył doskonały mikroklimat dla zasadzonych na nim Vitis Vinifera. Dzięki ręcznej pielęgnacji oraz wyjątkowemu terroir winnicy, powstają wykwintne wina o olbrzymiej głębi.
2. Winnica Łęki Dukielskie
Po 3 latach poszukiwań siedliska, powstała druga winnica położona w Łękach Dukielskich na wysokości 329 m n.p.m. Południowy stok w malowniczej otulinie leśnej, w połączeniu z piaskowcem i glebą gliniastą, powoduje, że wina z tej winnicy wyróżniają się wyższym ekstraktem oraz doskonałym balansem kwasowości a także posiadają wysoki potencjał do dojrzewania. Rosną tutaj odmiany takie jak Cabernet Franc, Cabernet Cortis, Zweigelt oraz Chardonnay.
3. Winnica Podniebyle
Po 8 latach pracy z winną latoroślą i niemalże tyl samo lat poszukiwań kolejnego terroir, powstała winnica w miejscowości Podniebyle. Na wysokości 289 m n.p.m na południowym i południowo zachodnim stoku zagościły najszlachetniejsze odmiany winorośli. Urodzajne gleby lessowe w połączeniu z marglami i łupkami dają niepowtarzalny smak, aromat i strukturę wina. Rosnące tu odmiany to: Pinot Noir, Merlot, Cabernet Franc, Regent, Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc, eksperymentalnie Palava.
Standardy i Wyniki
Winnice Czajkowski to nie tylko pasja, ale i rygorystyczne standardy. Od doboru klonów po proces winifikacji, współpracują z najlepszymi enologami, w tym Thierrym Gasco - jednym z naczelnych enologów francuskich z domu szampańskiego Vranken-Pommery.
Efekty ich pracy to nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach winiarskich. Złoty medal za Regenta na Wine Award International 2022, srebrny za Rieslinga na Decanter 2022, brązowy za Sauvignon Blanc na IWSC 2022 - to tylko część listy ich osiągnięć.
Autorski kupaż opracowany przez Thierriego Gasco – Thoma25 - oparty na poduszonych metodą appassimento szczepach Merlot, Cabernet Franc i Regent, po roku starzenia w beczce Terresaund jako jedno z nielicznych win z rocznika 2020 i jedyne Polskie wino czerwone zdobyło brązowy medal na Decanter 2021!
Dołóżmy do tego dobór klonów w tych samych szkółkach, gdzie zaopatruje się Chateau Margaux i Romanée Conti i starzenie w beczkach z francuskiego dębiu Terresaund i Seguin Moreau – a uzyskamy krajowy odpowiednik Amarone. To rewolucja w Polskiej czerwieni!
Winnice Czajkowski to nie tylko producent wina, to historia, pasja i nieustanne dążenie do doskonałości. Ich wysiłki przynoszą efekty w postaci cenionych przez ekspertów i nagradzanych win. To przykład, jak w Polsce rozwija się kultura winiarska, przynosząc coraz to nowe, doskonałe trunki na światową scenę win .
Napisała : Monika Cymborska