Wytrawność, a zawartość cukru w winie
W świecie wina jednym z kluczowych czynników określających jego charakterystykę jest poziom słodyczy. Od wytrawnych po słodkie, wina różnią się nie tylko smakiem, ale także zawartością cukru. Wybór odpowiedniego wina może być kluczowy dla satysfakcji degustatora, dlatego zrozumienie związku między wytrawnością a
zawartością cukru w winie jest istotne dla każdego miłośnika tego trunku. Cukier jest jednym ze źródeł energii, z którego mogą korzystać organizmy żywe. Tą jedną z najbardziej podstawowych cząsteczek węglowodanów nazywamy glukozą, lub też z powodu występowania m.in. w winogronach – cukrem gronowym. Winogrona jako owoce wraz z dojrzewaniem produkują coraz więcej tegoż. Im bardziej dojrzałe winogrono podczas zbioru, tym więcej dostępnych opcji ma winiarz.
Wytrawność wina odnosi się do stopnia, w jakim wina są wytrawne, czyli zawierają niewiele lub żadnego cukru pozostałego po fermentacji. Wino wytrawne charakteryzuje się równowagą między kwasowością a słodyczą, zazwyczaj wyrażoną w skali od całkowicie wytrawnego do bardzo słodkiego. Stopień wytrawności może być decydujący dla ostatecznego smaku wina oraz jego zastosowania — od idealnego uzupełnienia potrawy do delektowania się nim samym. Zawartość cukru w winie jest bezpośrednio powiązana z procesem fermentacji.
Podczas fermentacji drożdże przekształcają cukry zawarte w winogronach w alkohol i dwutlenek węgla. W przypadku win wytrawnych drożdże przerabiają prawie cały cukier, pozostawiając wino z niską zawartością resztkowego cukru. Wina półwytrawne zawierają trochę więcej cukru, podczas gdy wina półsłodkie i słodkie mają znaczną ilość nieskonwertowanego cukru, co nadaje im słodszy smak. Co prawda nie tylko wytrawność decyduje o tym jak finalnie smakuje wino, ale dzisiaj na niej postaramy się skoncentrować.
Dzięki unijnym przepisom zakłada się, że wino wytrawne może zawierać do 4 g cukrów resztkowych na LITR (jest to o tyle istotna informacja, że osoba będąca na diecie ketogenicznej, lowcarb, czy też diabetyk nawet spożywając całą butelkę, przyjmuje tylko 3 g węglowodanów), w wyjątkowych wypadkach podwyższonej kwasowości do 9 g/L. Podobny przypadek ruchomej granicy, bowiem te same przepisy określają winem półwytrawnym takie, zawierające do 12 g/L cukrów resztkowych, lub w przypadku podwyższonej kwasowości nawet do 18 g/L. Na szczęście granica między półsłodkim a słodkim nie jest taka skomplikowana i wynosi 45 g/L. To tyle w przypadku win spokojnych. Oznaczenie poziomu cukru zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, nie jest obowiązkowe. Co innego przypadku win musujących, gdzie nie tylko prawo z góry nakreśla, iż oznaczenie wytrawności musi się na etykiecie znajdować, jak również sugeruje inne przedziały zawartości cukrów dla konkretnych oznaczeń.
Zawartość cukrów w winach musujących z podziałem na wytrawność:
- brut nature (do 3 g zawartości, o ile nie było dodanego cukru do refermentacji)
- extra brut (do 6 g)
- brut (do 12 g)
- dry (12-17g)
- dry/sec (17-32g)
- medium-dry/demi-sec (32-50g)
- sweet/doux (powyżej 50 g)
Polecane, sprawdzone i niekwaśne
Na początek przygody z winem wytrawnym polecamy pewniaki, które są przyjemnie wyważone, a nie kwaśne:
- Zacznij od czerwonych win i konicznie Primitivo z południa Włoch. Polacy uwielbiają to grono, masowo wracają po więcej.
- Zapoznaj się z Pinot Noir, te z USA są niezwykle soczyste. W naszej ofercie znajdziecie perełkę za jedyne 32,90 zł, jest to rumuńskie Calusari Pinot Noir. Dobry stosunek jakości do ceny. Tanio!
- Spróbuj Merlota, może to być południe Francji np. Chai dOeuvre by Vellas Merlot, ale te najbardziej znane znajdziecie w Bordeaux.
- Odkryj niebeczkowane Tempranillo — Pasion Brava idealnie wpasuje się delikatną budową i gładkimi taninami. Wino sprawdzi się solo jak i z różnymi przekąskami w postaci deski serów oraz wędlin.
- Doświadczaj win z podsuszanych winogron Amarone, Valpolicella Ripasso, Z niższej półki cenowej polecamy Passo del Sud Appasimento.