Lista regionów i subregionów winiarskich w Słowenii
Tradycje winiarskie Słowenii sięgają V w.p.n.e. czyli czasów jeszcze przed panowaniem Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu Kościół Katolicki za pośrednictwem klasztorów kontrolował większość produkcji wina w regionie. Pod rządami Cesarstwa Austro-Węgier, prywatne winnice kwitły, ale stopniowo podupadały po upadku imperium i narodzinach Jugosławii. Pod koniec II wojny światowej sowieckie spółdzielnie kontrolowały prawie całą produkcję wina w regionie, a jakość wina była bardzo niska, ponieważ nacisk kładziono na masową produkcję. Sytuacja zmieniła się w połowie lat 90-tych po rozpadzie Związku Radzieckiego.
Obecnie Słowenia pomimo małych rozmiarów ma ponad 28 000 winnic, które produkują od 80 do 90 milionów litrów rocznie z 22 300 ha winnic. Warto wiedzieć iż gros produkcji wina w Słowenii jest klasyfikowana jako wina premium (vrhunsko), oraz mniej niż 30% jest klasyfikowane jako podstawowe wino stołowe (namizno vino).
Słowenia ma trzy główne regiony winiarskie: region uprawy winorośli Drava, region uprawy winorośli Dolnej Sawy i region uprawy winorośli na wybrzeżu - Littoral - Primorje.
Regiony winiarskie
1. Primorje - Littoral
Przybrzeżny region uprawy winorośli (Primorska vinorodna dežela) obejmuje cztery bardzo znane i znaczące okręgi winiarskie w Słowenii:
- Goriska brda
- Vipawska dolina
- Kras
- Istria Słoweńska
2. Posavlje - Dolna Sawa
Region winiarski Dolnej Sawy (Posavska vinorodna dežela) to jedyny słoweński region winiarski, w którym produkuje się więcej wina czerwonego niż białego. Obszar podzielony jest na trzy subregiony:
- Bizeljsko-Sremic - słynie z produkcji wina musującego i kwaśnych białych win z winogron Rumeni Plavec
- Dolenjska - Dolna Kraina - słynie z produkcji Cviček z mieszanki białych i czerwonych winogron, najczęściej Kraljevina i Žametovka
- Bela kraina - Biała Kraina - znana z czerwonego wina z Modra Frankinja i Rumeni Muškat
3. Podravlje - Region Drawy
Dravski region uprawy winorośli (Podravska vinorodna dežela) jest największym regionem winiarskim w Słowenii i jest podzielony na dwa subregiony.
- Prekmurje
- Stajerska Slovenija (Słoweńska Styria)
Przed 2008 rokiem wyróżniano jeszcze dodatkowo mikro regiony:
- Radgona-Kapela był pierwszym słoweńskim regionem winiarskim, który w 1852 r. produkowano wino musujące (penina) przy użyciu metody szampańskiej
- Ljutomer-Ormoz obejmuje wieś Jeruzalem, która jest znana z białego wina wytwarzanego z Dišeči Traminec i Ranina
- Maribor
- Haloze
- Smarje-Virštanj
ale obecnie juz nie znajdziemy tych oznaczeń regionalnych na butelkach.