W polskiej winiarskiej krainie, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, rozkwita historia Polskiej Winnicy Saint Vincent. To nie tylko opowieść o winie, lecz o połączeniu dwóch europejskich kultur: polskiej i francuskiej. W sercu tych winnic bije serce Jean Mulota, francuskiego winiarza z Normandii, którego pasja i marzenia przyniosły nowe życie tradycji winiarskiej w regionie Zielonej Góry.
Historia Winnicy
Historia tej winnicy sięga końca lat 90., gdy Jean Mulot po przybyciu do Polski zaczął odkrywać potencjał winiarski tych ziem. Pomimo początkowych braków związku z winiarstwem, jego determinacja i zamiłowanie do sztuki winiarskiej skierowały go w stronę Zielonej Góry i jej okolic. Idąc za ciosem, w 2008 roku Jean zaprosił swoich przyjaciół z Bordeaux oraz Burgundii do Polski, po to, by rozprawiać o tym czy i w jaki sposób da się w ogóle robić wina wysokiej jakości w winnicach w Polsce. Po latach badań klimatycznych i analiz glebowych, postanowił zasadzić korzenie swojej winnicy. W 2009 roku powstała Polska Winnica Saint Vincent, nazwana na cześć św.Wincenta, patrona francuskich winiarzy. Od samego początku była to historia połączenia tradycji z nowoczesnością. Na 10,5 hektarach gleby w Borowie Wielkim, niedaleko Zielonej Góry, rozwinęły się odmiany winorośli takie jak:
• Riesling
• Muscat
• Gewrztraminer
• Pinot Gris
• Pinot Noir
• Chardonnay
• Auxerrois
• Rondo
• Regent.
W 2023 roku winnicę kupili Polacy, a winnca zaczęła przechodzić dynamiczne zmiany. Pojawiły się wina z „nieświętej linii”, które wynikały z zamiłowania nowego pokolenia zajmującego się winnicą do win naturalnych. Rozwineła się również mocno produkcja win musujących metodą szampańską z linii Polisz Szam_an.
Elegancja Wina i Innowacyjne Tradycje
Jednak Polska Winnica Saint Vincent to nie tylko miejsce produkcji wina, lecz także przestrzeń, gdzie spotykają się polska gościnność i francuski savoir-vivre. Jean Mulot marzył o stworzeniu miejsca, gdzie polska tradycja spotyka się z francuską elegancją, a butelka wina staje się symbolem wspólnego ucztowania i świętowania. Winnica ta nie tylko kultywuje tradycję Zielonej Góry, ale również dąży do innowacji i zrównoważonego rozwoju. Wykorzystując najnowsze technologie i praktyki niskointerwencyjne, zespół winnicy dba o to, by każda butelka nosiła w sobie niepowtarzalny smak i charakter regionu. Ich zaangażowanie w ekologiczne rolnictwo zostało docenione na licznych konkursach winiarskich, czyniąc Polską Winnicę Saint Vincent jedną z czołowych winnic w Polsce.
Kolejny Krok w Rozwoju Polskiego Winiarstwa
W obliczu tych wszystkich osiągnięć, Polska Winnica Saint Vincent pozostaje żywym dowodem na to, że tradycja winiarstwa Zielonej Góry może harmonijnie współistnieć z nowoczesnym podejściem do produkcji wina. To miejsce, gdzie historia, kultura i pasja spotykają się, tworząc niezapomniane doznania dla miłośników wina z całego świata.
Degustacja win w winnicy bądź online – idealny prezent na każdą okazjęW ofercie Winnicy dostępny jest także profesjonalny kurs degustacji wina, w trakcie którego dowiemy się, jak je prawidłowo kosztować, dobierać do dań, a także na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Można odbyć go również w formie online. Jeśli jesteś miłośnikiem wysokiej jakości alkoholi, to oferowana przez nas degustacja wina jest idealnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdzi się także na prezent, wtedy obdarowana osoba będzie degustowała unikalne wino w miejscu, w którym ono powstaje – w winnicy, położonej nieopodal Zielonej Góry.
Warsztaty z sommelierem!
Wino ma wiele tajemnic, a Winnica Saint Vincent z przyjemnością je przed Tobą odkryję! Warsztaty z sommelierem są podzielone na kilka etapów: oprócz poznawania walorów smakowych win dowiesz się również o ich produkcji, pochodzeniu szczepów, a także o charakterystyce. Nabędziesz cenną wiedzę dotyczącą wina, dzięki czemu serwując później je swoim gościom, będziesz mógł krótko o nim opowiedzieć. Proponowane przez nas szkolenie z sommelierem to także okazja do skosztowania lokalnych produktów :regionalnych serów, wędlin oraz pieczywa.
Napisała : Monika Cymborska